Dzień Kobiet w Pałacu Prezydenckim

8 marca 2018 roku dh Agnieszka Tkacz oraz dh Beata Kisiel wzięły udział w Spotkaniu Pierwszej Damy z kobietami służb i formacji mundurowych, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

W Sali Kolumnowej zebrano 230 Pań z 115 jednostek z całej Polski m.in Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei , Straży Miejskiej, Służby Więziennej, Straży Leśnej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Marynarki Wojennej, Wojska Polskiego, Sił Powietrznych oraz wielu innych. Sześć z nich uczestniczyło w panelu dyskusyjnym, podczas którego rozmawiały m.in. o patriotyzmie, zdobywaniu doświadczenia zawodowego, strachu, ale też ciekawości świata i kobiecej stronie służby.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 12.00 krótkim koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

Następnie brawami powitana została Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Wygłosiła przemówienie, w którym podkreśliła iż pomimo tego, że służby to typowo męskie zawody jest w nich coraz więcej kobiet, a także, że kobiety zaczęły zajmować kluczowe stanowiska w służbach.

„Na pewno takim przełomowym momentem była pierwsza w Policji nominacja generalska, która miała miejsce w 2015 r., a nominację tę otrzymała pani Irena Doroszkiewicz. Także w 2016 r. po raz pierwszy w historii kobieta została Zastępcą Komendanta Głównego Policji. A jest nią pani nadinsp. Helena Michalak.” – Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza Dama przedstawiła również statystyki, w których służbach służy najwięcej kobiet. „Ilościowo najwięcej kobiet mamy w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Wśród 700 tys. strażaków ochotników, aż 60 tys. to druhny, które jeżdżą do pożarów, ale także kierują już akcjami ratowniczymi. ”

W specjalnie na te okazję przygotowanym nagraniu Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do kobiet służących w Wojsku Polskim oraz innych formacjach i służbach mundurowych. „Sumienność i odwaga, z jaką wykonują panie powierzone sobie zadania zasługują na najwyższe uznanie. Dziękując za ofiarność i zaangażowanie, jakie wkładają panie w swoją służbę, życzę sukcesów i satysfakcji w życiu zawodowym oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym” – Andrzej Duda.

Całe spotkanie poprowadził Maciej Kurzajewski – prezenter sportowy TVP.

Następnie prowadzący zaprosił przedstawicielki różnych formacji do debaty, były to:

• kpt. Marta Bialik – I Brygada Pancerna w Wesołej
  • nadkom. Marta Krol- Biuro Kryminalne Komendy Policji
  • mł. bryg. Izabela Wojciechowska – Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie
  • chor. szt. SG Anna Mauch-Mazurski – Oddział Straży Granicznej
  • mjr Dagmara Juchner – Zakład Karny w Sieradzu
  • mjr Joanna Delibska – Służba Ochrony Państwa

Po debacie specajalnie dla wszystkich zebranych Pań wystąpił zespół Audiofeels – zespół wokalny z Poznania wykonując piosenki w stylu vocal play, w którym wykorzystali nie tylko głos a także imitację instrumentów muzycznych.

Na zakończenie spotkania Prezydent pojawił się osobiście w Sali Kolumnowej, by jeszcze raz życzyć paniom wszystkiego najlepszego.